Kamień – Papier – Łucznica – …

Kamień – Papier – Łucznica – …

Jak czerpać, żeby się nie wyczerpać?

Zapraszamy na Wakacyjne Laboratorium Twórczości w Łucznicy koło Pilawy (Pilawa koło Warszawy) od 1 do 6 sierpnia 2022.

Tym razem spotkamy się w miejscu o bogatej historii. W ośrodku Akademia Łucznica mieszczącym się w pięknym dworku z poł. XIX wieku, w którym od lat 80-tych ubiegłego wieku doskonalono kadry kultury. Przygotowywano tu artystów, instruktorów, animatorów do pracy z materiałami tradycyjnie kojarzonymi z rękodziełem artystycznym, ale przede wszystkim, do odkrywania potencjałów twórczych w każdym człowieku. Od początku istniało tu przekonanie, że kreatywność nie jest wyłącznie domeną sztuki.  Kreatywność rozumiana jest tutaj jako „postawa gotowości do wprowadzania zmian i przełamywania stereotypów, także w obszarach pozaartystycznych”. (https://www.lucznica.org.pl/)

Continue reading →

Magdalena Ciechańska

Magdalena Ciechańska

członek komisji rewizyjnej PSK (od 2012)

Jestem pedagożką, nauczycielką dyplomowaną.
Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na Uniwersytecie Warszawskim, studia podyplomowe w zakresie  psychopedagogika kreatywności (2000),  wiedza o teatrze (2014), zarządzane oświatą (2007) oraz uczestniczyłam w licznych szkoleniach z dramy, warsztatów teatralnych i pedagogiki zabawy, laboratoriach, seminariach i konferencjach twórczości.
Jestem członkiem od 2000 roku czyli od samego początku powstania Stowarzyszenia.

Continue reading →

Beata Kunat

Beata Kunat

trener i superwizor twórczości
wiceprezes zarządu PSK (od 2022)

Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Licencjonowany superwizor treningu twórczości Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności oraz trener międzynarodowego programu Destination Imagination. Redaktorka międzynarodowego czasopisma naukowego „Creativity. Theories-Research-Applications” (www.creativity.uwb.edu.pl) poświęconego problematyce kreatywności człowieka.

Jej zainteresowania naukowo – badawcze koncentrują się głównie wokół kreatywności i pasji człowieka.

Continue reading →

Agnieszka Wojtas

Agnieszka Wojtas

prezes zarządu PSK (od 2022)

Na co dzień nauczyciel (ponad 20 letni staż pracy w szkole, przez 10 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły podstawowej). Absolwentka PŁ oraz UŁ, kursów z zakresu pedagogiki Montessori (w szczególności z zakresu nauk przyrodniczych), studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prezes Fundacji KOLOROWO.

Pasjonatka sztuki i kultury, realizatorka projektów dydaktyczny wyzwalających kreatywność. Doświadczenie organizacyjne zdobywała podczas organizacji wielu projektów ogólnopolskich i międzynarodowych realizowanych m.in. przez fundacje KOLOROWO (www.kolorowo.org).

Nowa strona p-s-k.pl

Nowa strona p-s-k.pl

Na początku października 2019 roku nasza poprzednia strona, w wyniku działań hakerskich, utraciła zdolność aktualizacji i do wakacji tego roku nie udało nam się jej naprawić. Dlatego podczas zebrania zarządu w lipcu 2020 podjęto decyzję o założeniu nowej strony. Ma ona mieć lepsze zabezpieczenia, oraz oddawać ducha nowych pomysłów na działalność PSK, jakie podczas tego spotkania się pojawiły.

W miarę możliwości będziemy odtwarzać część treści ze starych zasobów, ale jest to bardzo trudne. Dlatego jeśli posiadasz jakieś materiały, które warto byłoby umieścić w archiwum, prosimy o ich przesyłanie na adres administratora:

postmaster@p-s-k.pl

Patrzeć Inaczej – Widzieć Więcej.

Patrzeć Inaczej – Widzieć Więcej.

W dniach 25-27 kwietnia 2014 roku, PSK razem z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowały Ogólnopolską Konferencję Naukowo – Metodyczną: Patrzeć Inaczej – Widzieć Więcej. Twórczość codzienna jako aktywność całożyciowa człowieka.

Planowane spotkania w ramach konferencji stworzyły przestrzeń do żywej dyskusji interdyscyplinarnej oscylującej wokół poniższych proponowanych zagadnień:

Continue reading →

Janusz Ziarnik

Janusz Ziarnik

trener i superwizor twórczości

członek zarządu PSK (2004-2008)

Pedagog, pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Sieradzu. Zajmuje się pedagogiką czasu wolnego, kreatywności i codziennymi problemami uczniów i nauczycieli polskiej szkoły.

Od początku lat dziewięćdziesiątych prowadzi systematyczne treningi twórczości (lekcje twórczości) w ZSP Nr 2 w Sieradzu oraz w ośrodkach na terenie kraju, a także m.in. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. 

Continue reading →