Myślenie pytajne. Teoria i kształcenie

Myślenie pytajne. Teoria i kształcenie

“Myślenie pytajne. Teoria i kształcenie” autorstwa dr Elżbiety Płóciennik i prof. dr. hab. Krzysztofa J. Szmidta zadebiutowało na rynku wydawniczym pod koniec 2020 r. i jest nowym, ciekawym spojrzeniem na istotę twórczego myślenia, czyli właśnie myślenie pytajne. Poniżej link do artykułu dr Elżbiety Płóciennik. Serdecznie gratulujemy Autorom! 🙂 https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/2020/12/21/o-pytaniach-i-zadawaniu-pytan-czyli-o-mysleniu-pytajnym/

Nowa strona p-s-k.pl

Nowa strona p-s-k.pl

Na początku października 2019 roku nasza poprzednia strona, w wyniku działań hakerskich, utraciła zdolność aktualizacji i do wakacji tego roku nie udało nam się jej naprawić. Dlatego podczas zebrania zarządu w lipcu 2020 podjęto decyzję o założeniu nowej strony. Ma ona mieć lepsze zabezpieczenia, oraz oddawać ducha nowych pomysłów na działalność PSK, jakie podczas tego spotkania się pojawiły.

W miarę możliwości będziemy odtwarzać część treści ze starych zasobów, ale jest to bardzo trudne. Dlatego jeśli posiadasz jakieś materiały, które warto byłoby umieścić w archiwum, prosimy o ich przesyłanie na adres administratora:

postmaster@p-s-k.pl

“Metoda i wyobraźnia”

“Metoda i wyobraźnia”

Z radością przedstawiamy nową publikacje, której jedną z autorek jest dr Monika Just, członkini Zarządu PSK.

„Metoda i wyobraźnia” to seria książek metodycznych z propozycjami lekcji kreatywności w nauczaniu wczesnoszkolnym. Kolejne części (dedykowane klasom 1,2, i 3 ) przybliżają zasady i metodykę pedagogiki twórczości na poziomie wczesnej edukacji i prezentują przykłady ćwiczeń dla uczniów pobudzające i rozwijające twórczość w różnych formach ich aktywności, szczególnie poprzez myślenie dywergencyjne, pytajne i kombinatoryczne.

Elżbieta Płóciennik, Monika Just, Anetta Dobrakowska, Joanna Woźniak, pakiet „Metoda i wyobraźnia”, wydawnictwo Difin, Kraków 2020

“ABC kreatywności. Kontynuacje”

“ABC kreatywności. Kontynuacje”

Zachęcamy do kupna nowej pozycji książkowej wydanej przez prof. Krzysztofa J.Szmidta, pierwszego prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.

Książka jest kontynuacją i rozwinięciem „ABC kreatywności” z roku 2010, bazuje bowiem na tym samym pomyśle, by poszczególne rozdziały wyznaczone były przez kolejne litery alfabetu i stanowiły pretekst do zrozumiałego, a zarazem interesującego dla czytelnika opisu ważnych zjawisk (zdolności, umiejętności, kompetencji, uwarunkowań), związanych z kreatywnością i jej rozwijaniem. Treści poszczególnych rozdziałów są dobrze ugruntowane w naukach o twórczości i dekonspirują ciągle żywe mity i półprawdy o kreatywności. Skierowane do czytelnika zadania twórcze i rubryka „Autorefleksja” mają uświadomić mu naturę poszczególnych kompetencji twórczych i zachęcić do przemyśleń nad własną aktywnością twórczą. Kończące każdy rozdział „Zasady Rozwoju Kreatywności” stanowią zwięzłe wskazówki (zalecenia) do stosowania w toku codziennych wysiłków nad rozwiązywaniem problemów w sposób twórczy.

Książka adresowana jest do pedagogów, nauczycieli, psychologów, studentów różnych kierunków, trenerów grupowych i specjalistów od zasobów w firmach, pionu kierowniczego w firmach. https://ksiegarnia.difin.pl/ABC-kreatywnosci-kontynuacje

“Ty, Twoje dziecko i szkoła”

“Ty, Twoje dziecko i szkoła”

Świat, w którym żyją Twoje dzieci, bardzo różni się od świata, w którym żyłeś Ty i Twoi rodzice, dlatego trzeba spojrzeć na edukację z całkiem innej perspektywy.
(Sir Ken Robinson)

W czerwcu 2018 r. miała miejsce premiera książki Kena Robinsona i Lou Aronica “Ty, Twoje dziecko i szkoła. Znajdź drogę do najlepszej edukacji”.

Wydawca (wydawnictwo Difin) książkę zapowiada tak:

W książce “Ty, Twoje dziecko i szkoła” Ken Robinson:

  • wyjaśnia na czym polega dobra edukacja
  • podpowiada, co możemy zrobić jako rodzice, aby zapewnić naszym dzieciom odpowiednią edukację
  • pokazuje, jak wspierać dzieci w systemie szkolnictwa albo poza nim, jeśli taką decyzję podejmiemy.

“Ty, Twoje dziecko i szkoła” to książka dla rodziców, którzy chcą towarzyszyć dzieciom w ich edukacji, a dzięki temu zapewnić im szczęśliwe życie wolne od presji i stresu.( https://wydawnictwoelement.pl/product/ken-robinson-ty-twoje-dziecko-i-szkola/ )