Wakacyjne Laboratorium Twórczości 2021

Wakacyjne Laboratorium Twórczości 2021

                            Wszyscy myślimy…jak, z kim, z czym wypłynąć w dal….

Laboratoria Treningu Twórczości są stałą formą doskonalenia, głównie w formule warsztatowej, podczas których poznajemy metody, style i konkretne ćwiczenia z treningów twórczości w praktyce.

Mając za sobą doświadczenie potwierdzające zasadę, że czas wakacyjny jest idealny, by zrobić coś dla siebie, proponujemy Państwu Wakacyjne Laboratorium Twórczości.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chętnie połączą wiedzę z praktyką w pięknych okolicznościach przyrody. Są zainteresowane rozwojem osobistym w zakresie coachingu, kształtowania postawy twórczej, poszukują nowych metod pracy (z uczniami i dorosłymi), nie boją się przeżyć przygody z „twórczymi szykanami”, zmierzą się z technikami rękodzielniczymi, będą szukać inspiracji w literaturze, muzyce, sztukach plastycznych i przestrzeni – tak realnej jak i wirtualnej.

Continue reading →
XV Wirtualny Jubileusz DI

XV Wirtualny Jubileusz DI

W dniach 19-21 czerwca 2020 odbył się Wirtualny Jubileusz XV Olimpiady Kreatywności Destination Imagination – wydarzenie, któremu Polskie Stowarzyszenie Kreatywności patronuje od wielu lat. Pandemia spowodowała zmianę formuły tej pięknej uroczystości, stanowiącej podsumowanie twórczych zmagań wielu drużyn z Polski i z zagranicy, Życzymy Organizatorom niegasnącego zapału i trzymamy kciuki za kolejne edycje.

Konferencja online „Dziecko-rodzic-nauczyciel. Jak wspierać się w kryzysie? Kreatywność jako sposób na nowe wyzwania”.

Konferencja online „Dziecko-rodzic-nauczyciel. Jak wspierać się w kryzysie? Kreatywność jako sposób na nowe wyzwania”.

W dniu 9 maja 2020 r. członkinie Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, odpowiadając na zaproszenie EduAkcji, wystąpiły jako ekspertki i prelegentki  na konferencji online „Dziecko-rodzic-nauczyciel. Jak wspierać się w kryzysie? Kreatywność jako sposób na nowe wyzwania”. Dr Monika Just opowiadała o postawie twórczej („Postawa twórcza pomysłem na działania wspierające rozwój dziecka mimo ograniczeń”), Dorota Kulesza-Tałan poświęciła swój wykład samoregulacji i uważności („Jak wzmacniać samoregulację i uważność w sytuacji kryzysowej?”), a Ewa Bodnar pochyliła się nad pracą z dzieckiem z deficytami („Wzmacnianie postawy twórczej w pracy z dzieckiem z różnymi deficytami”). Cieszyło duże zainteresowanie tematem postawy twórczej, która odpowiednio stymulowana, może wspierać ludzi również w czasach kryzysu.

Laboratorium Treningu Twórczości „Fenomen Logicznego Designu”

Laboratorium Treningu Twórczości „Fenomen Logicznego Designu”

Z przykrością informujemy, że z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wywołanej pandemią wirusa COVID-19, jesteśmy zmuszeni odwołać planowane na 21 marca 2020 w Radomiu Laboratorium Treningu Twórczości “Fenomen Logicznego Designu”. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać warsztatowo w możliwie najszybszym terminie. Życzymy wszystkim Państwu zdrowia i spokoju.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Z ogromną radością i wzruszeniem przyjęliśmy wiadomość o otrzymaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 przez Olgę Tokarczuk – jednej z największych pisarek Polski, a teraz i świata 🙂 Jutro ten medal znajdzie się w rękach Olgi Tokarczuk. Za nami wykład noblowski, który swoją mądrością, przenikliwością i wrażliwością pozostanie w pamięci – oby na zawsze. Gdyby Olga Tokarczuk mogła dostać Nobla za swój wykład – powinna go dostać 🙂 Czytajcie Państwo ten piękny tekst. Rysunek Olgi Tokarczuk w wykonaniu Joanny Concejo.

mGh5eDoTjgdajn-0GnzqB12kdG5s_esOV7yoQDDynmPbmciyqDJy93c

PSK na XIV Kongresie Zarządzania Oświatą OSKKO w Zakopanem

PSK na XIV Kongresie Zarządzania Oświatą OSKKO w Zakopanem

Dużyyyyy temat na XIV Kongresie Zarządzania Oświatą – uzdolnienia dzieci i młodzieży, twórczość w szkole, kreatywność jako dyspozycja osobista człowieka. W dniach 30.09.-2.10 2019 r. trenerki Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności uczestniczyły jako ekspertki i prelegentki w dorocznym spotkaniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (w tym roku do Zakopanego przyjechało około 1000 osób), przeprowadzając warsztaty i seminaria dla uczestników kongresu.

Continue reading →
II Kongres Rozwoju Systemu Edukacji

II Kongres Rozwoju Systemu Edukacji

II Kongres Rozwoju Systemu Edukacji odbył się 18 września 2019 r.
w Warszawie po hasłem „ MĄDROŚĆ, KREATYWNOŚĆ, INNOWACYJNOŚĆ. Kształcenie dla przyszłości”. Przedstawicielki Zarządu PSK tam były, bo trzeba wiedzieć, co mówi się o tak ważnych postawach życiowych w przestrzeni życia publicznego. Najbardziej zapadł w pamięć wykład Krzysztofa Zanussiego “Prawda w czasach nieprawdy. Wiara w czasach niewiary”.

O kongresie można poczytać tutaj: https://kongres.frse.org.pl/

Laboratorium Treningu Twórczości “Design Thinking” w Łodzi

Laboratorium Treningu Twórczości “Design Thinking” w Łodzi

16 marca 2019 r. odbyło się w Łodzi kolejne Laboratorium Treningu Twórczości “Design Thinking”. Tym razem na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności odpowiedziała Beata Michalska-Dominiak, trenerka i moderatorka design thinking. Warsztaty przeprowadziły uczestników przez kolejne etapy procesu według metody, w której liczą się takie np. zasady:

Continue reading →
Laboratorium Treningu Twórczości “Synektyka” w Krakowie

Laboratorium Treningu Twórczości “Synektyka” w Krakowie

Synektyka
Synektyka to taktyka, co sedna sprawy dotyka,
Czasem prosta i znana taktyka logice się wymyka.
To, co dziwne, wydziwiane,
Oczy otwiera zaspane.
I nagle, ojej buzie wszystkie roześmiane,
Bo zadanie choć trudne, łatwe ma już rozwiązanie. (Ewa Bodnar)

10 marca 2018 roku odbyło się w Krakowie Laboratorium Treningu Twórczości “Synektyka”. Laboratoria Treningu Twórczości (LTT) to cykliczne warsztaty metodyczne służące wymianie i bogaceniu doświadczeń w obszarze metodyki twórczego rozwiązywania problemów, nie tylko edukacyjnych. Tym razem poznawaliśmy tajniki twórczego rozwiązywania problemów metodą synektyczną. Synektyka to bowiem jedna z metod twórczego rozwiązywania problemów. I to przywiodło do Krakowa grupę głodnych wiedzy na jej temat… Było to wspaniałe spotkanie warsztatowe:merytoryczne, radosne,chwilami ludyczne,ale…synektyczne…

Dziękujemy wszystkim Uczestniczkom, a szczególnie prowadzącemu warsztaty doktorowi Krzysztofowi Piotrowskiemu za ogarnięcie naszych temperamentów i mistrzowskie trenerskie przeprowadzenie nas z punktu A do punktu Z przez wszystkie rafy po drodze.

Dr Krzysztof Piotrowski, jeden z współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności jest psychologiem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Związany z Ośrodkiem Twórczej Edukacji „Kangur” w Krakowie. Zajmuje się eksperymentalnym badaniem twórczości oraz procesów poznawczych, stworzył kilkanaście oryginalnych technik wspomagających myślenie twórcze (m.in. techniki odlingwistyczne). Autor publikacji na temat pamięci, uwagi, uczenia mimowolnego i wspierania zdolności twórczych.

Zaproszenie na konferencję Polskiego Towarzystwa Dysleksji do Niepołomic

Zaproszenie na konferencję Polskiego Towarzystwa Dysleksji do Niepołomic

Polskie Stowarzyszenie Kreatywności jest patronem I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej “Zdolności, dysleksja i podwójna wyjątkowość u dzieci i młodzieży. Wyzwania dla diagnozy i terapii” organizowanej przez niepołomicki oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji, która odbędzie się 9 października 2017 w Niepołomicach.

Podczas konferencji odbędzie się blok warsztatowy prowadzony przez trenerki PSK: Annę Przybylską, Ewę Bodnar, dr Monikę Just i Dorotę Kuleszę-Tałan.

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie.