Dorota Kulesza – Tałan

Dorota Kulesza – Tałan

trener i superwizor twórczości

sekretarz zarządu PSK (od 2013)

Z wykształcenia jestem polonistką i pedagożką twórczości, terapeutką osób ze spektrum autyzmu, obecnie jako właścicielka „Przestrzeni Wolności” prowadzę gabinetowo terapię w modalności Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Edukatorsko współpracuję z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, jako dydaktyk prowadzę zajęcia na studiach podyplomowych z zarządzania oświatą, przywództwa edukacyjnego i terapii pedagogicznych. Wykorzystuję swoje 20-letnie doświadczenie bycia dyrektorką gimnazjum, a także ekspertką i trenerką w projektach „Przywództwo edukacyjne”, „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” czy „Szkoła kompetencji”.

Continue reading →

Anna Przybylska

Anna Przybylska

trener i superwizor twórczości

prezes PSK od 2009

Nauczyciel dyplomowany (zajęcia plastyczne: dzieci, młodzież, dorośli), superwizor treningu twórczości, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności (od 2009r.).

Absolwentka: Liceum Sztuk Plastycznych im. P. Potworowskiego (dawniej: Fr. Bartoszka), Policealnej Szkoły Pracowników Socjalnych, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (kierunek: Pedagogika Opiekuńcza), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Podyplomowe Studium Edukacji Dzieci Zdolnych na Obszarach Rustykalnych) oraz wielu treningów z zakresu rozwijania dyspozycji twórczych

Continue reading →

Lidia Długołęcka – Pinkwart

Lidia Długołęcka – Pinkwart

trener i superwizor twórczości

wiceprezes PSK (2013-2017)

członek komisji rewizyjnej PSK (od 2017)

Artysta muzyk, w latach 1990-2005 dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem, autorka koncepcji i założycielka pierwszej w Polsce Państwowej Podstawowej Szkoły Artystycznej, przekształconej podczas reformy w 9-letnią Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną.

Autorka książek i publikacji związanych z muzyką, kreatywnością i historią Zakopanego / m.in. tomika poezji; scenariusza misterium Bożonarodzeniowego Godni cas – dla Teatru Witkacego; wpółautor Przewodnika historycznego po Zakopanem; Zakopane od A do Z; Muzyki i Tatr;  Podróży z Fantazją – bajki muzycznej; Pati i Jędrek mali strażnicy Tatr; audycji telewizyjnych.

Continue reading →

Janusz Ziarnik

Janusz Ziarnik

trener i superwizor twórczości

członek zarządu PSK (2004-2008)

Pedagog, pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Sieradzu. Zajmuje się pedagogiką czasu wolnego, kreatywności i codziennymi problemami uczniów i nauczycieli polskiej szkoły.

Od początku lat dziewięćdziesiątych prowadzi systematyczne treningi twórczości (lekcje twórczości) w ZSP Nr 2 w Sieradzu oraz w ośrodkach na terenie kraju, a także m.in. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. 

Continue reading →

Krzysztof J. Szmidt

Krzysztof J. Szmidt

trener i superwizor twórczości

pierwszy prezes PSK (2000-2008), członek zarządu (2008-2013), członek honorowy PSK


Profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim, kierownik Zakładu Pedagogiki Twórczości w Katedrze Badań Edukacyjnych UŁ, profesor w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, gdzie kieruje Katedrą Dydaktyki Ogólnej i Psychodydaktyki Twórczości. Zajmuje się badaniem problemów wychowania do twórczości, pomocy w rozwoju i psychoedukacji oraz animacji społeczno-kulturalnej.

Pracował jako instruktor kulturalno-oświatowy w domu kultury, instruktor do spraw rekreacji i sportu, wychowawca półinternatu w szkole wiejskiej, nauczyciel teorii i historii muzyki w szkole księgarskiej, doradca i konsultant naukowy w wydawnictwie, redaktor naukowy czasopisma, scenarzysta serialu telewizyjnego, felietonista w piśmie wspinaczkowym i jazzowym, nauczyciel lekcji twórczości w szkole podstawowej, koordynator programów nauczania do klas I-III i szef zespołu testującego, nauczyciel akademicki, trener treningu twórczości w koncernie międzynarodowym, trener w firmie szkoleniowej, aktor w serialu edukacyjnym, kierownik zakładu naukowego i katedry.

Continue reading →

Witold Ligęza

Witold Ligęza

trener i superwizor twórczości

wiceprezes PSK 2000 – 2013

Psycholog, pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, praca doktorska pisana pod kierunkiem prof. Marii Kielar-Turskiej „Reprezentacja poznawcza twórczości u dzieci w wieku od 4 do 10 lat”. Specjalizuje się w psychologii rozwoju dziecka oraz psychologii twórczości. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia i kursy z zakresu psychologii twórczości w firmach i na uczelniach. Wspólnie z dr K.T. Piotrowskim jest współtwórcą modelu rozwoju kompetencji kreatywnej (Ligęza, W. (2003). Model rozwijania kompetencji kreatywnej u dzieci od 3 roku życia. W: Szmidt, K. J. (red.), „Dydaktyka twórczości. Koncepcje – problemy – rozwiązania”.(s. 285-297). Kraków: Impuls.)

Continue reading →