Jak czerpać, żeby się nie wyczerpać?

Zapraszamy na Wakacyjne Laboratorium Twórczości w Łucznicy koło Pilawy (Pilawa koło Warszawy) od 1 do 6 sierpnia 2022.

Tym razem spotkamy się w miejscu o bogatej historii. W ośrodku Akademia Łucznica mieszczącym się w pięknym dworku z poł. XIX wieku, w którym od lat 80-tych ubiegłego wieku doskonalono kadry kultury. Przygotowywano tu artystów, instruktorów, animatorów do pracy z materiałami tradycyjnie kojarzonymi z rękodziełem artystycznym, ale przede wszystkim, do odkrywania potencjałów twórczych w każdym człowieku. Od początku istniało tu przekonanie, że kreatywność nie jest wyłącznie domeną sztuki.  Kreatywność rozumiana jest tutaj jako „postawa gotowości do wprowadzania zmian i przełamywania stereotypów, także w obszarach pozaartystycznych”. (https://www.lucznica.org.pl/)

W czasie Wakacyjnego Laboratorium Twórczości skorzystamy z oferty proponowanej w Akademii. Między śniadaniem a obiadem będziemy mieli możliwość tworzenia papieru. Rozpoczniemy od zebrania roślin, z których następnie przygotujemy pulpę do czerpania sitami. Będziemy tworzyć formy płaskie i przestrzenne z czerpanego własnoręcznie papieru.

Warsztaty popołudniowe poprowadzą nasi trenerzy.

BEATA KUNAT

Życie jest jak gra…

Warsztat koncentruje się wokół hasła przewodniego laboratorium, które przywołuje na myśl znaną grę towarzyską: Papier-kamień-nożyce. Podczas warsztatu „Życie jest jak gra…” uczestnik będzie wcielał się w rolę gracza, by „czerpać” z doświadczeń innych tak by się nie wyczerpać. Gra autobiograficzna (Demetrio, 1999; Lasocińska, Wawrzyniak, 2013) potraktowana będzie jako narzędzie dydaktyczne, którego celem jest stymulowanie szeroko rozumianych twórczych zasobów rozwojowych człowieka.

TERESA GRĄZIEWICZ – JÓŹWIK

Żeby chciało się chcieć… Motywacja Błyskawiczna wg. M.V. Pantalona.

Jak rozbudzić motywację do zrobienia czegoś, czego nie chce nam się robić? Według Michaela V. Pantalona, twórcy metody Motywacji Błyskawicznej wystarczy zadać sobie lub komuś sześć kluczowych pytań i szczerze na nie odpowiedzieć. Czy błyskawicznie bierzemy się do pracy? Czasem tak, a czasem na pierwszy krok trzeba cierpliwie poczekać. Ale moja praktyka pokazuje, że jest to metoda zdecydowanie bardziej skuteczna niż nasze tradycyjne muszę/musisz, powinnam/powinieneś.

MONIKA JUST

Metaplan jako technika twórczego myślenia służąca wypracowaniu realnych rozwiązań. Myślenie twórcze jest procesem umysłowym pociągającym za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z już istniejącymi. To myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań, które pozwalają organizacjom być bardziej efektywnymi. W trakcie warsztatów pracując metodą „Metaplanu” (Eberhard Schnelle) z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi wizualnych wzmacniających proces generowania rozwiązań, wypracowana zostanie nowa strategia realnych działań PSK.

JOANNA BRZEZIŃSKA

Dekonstrukcja opowieści

W czasie warsztatów w sposób żartobliwy i na poważnie będziemy pracować z baśniami swojego dzieciństwa i własnymi opowieściami skryptowymi. Spróbujemy w sposób twórczy przekształcić te opowieści, dopisać i dorysować wątki korzystne dla nas.

Po kolacji będzie  czas na szykany twórcze, twórczość własną, lenistwo twórcze lub dowolne formy nietwórczości.

Posiłki serwowane w Łucznicy są świeże, zbilansowane, serwowane według określonej wcześniej indywidualnie diety.

Noclegi będą miały miejsce w dworku lub hotelowcu ocienionym kilkusetletnim dębem. Zapewniony jest dostęp do wielu łazienek z prysznicami i strefa ciszy od mediów.

ODPŁATNOŚĆ:

  • dla członków PSK, mających opłaconą składkę członkowską za 2022 rok: 1300 zł;
  • dla pozostałych osób: 1380 zł
  • koszt pobytu w ośrodku bez uczestnictwa w warsztatach „Papier ręcznie czerpany” wynosi 950 zł.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie do dnia 31 maja 2022r. zgłoszenia na adres agnieszka.wojtas@p-s-k.pl (wystarczy wyrazić w mailu chęć udziału w Wakacyjnym Laboratorium Twórczości wraz z liczbą osób) oraz wpłatę zaliczki w wysokości 200 zł do dnia 06 czerwca 2022r. na konto:

PKO SA IV O/Kraków 10 1240 3002 1111 0000 2885 78 1

W tytule wpłaty prosimy wpisać:

imię, nazwisko uczestnika, WLT 2022, Łucznica

Uwaga: Istnieje zagrożenie uzależnienia się od tego miejsca.Ilustracja ze strony https://pawelwronski.blog/2017/04/19/lucznica-dwor-rzemiosl-roznych/